Цікаві факти

 Що на Землі в 5 разів гарячіше, ніж поверхня Сонця?


Температура в блискавки може досягати 30 000 К, що в п’ять разів вище, ніж температура поверхні Сонця — 6000 К

Якою  пам’яттю можуть володіти сплави металів ? 

Деяким металевим сплавам , наприклад нітинолу ( 55 % нікелю і 45 % титану) , властивий ефект пам’яті форми . Він виявляється в тому , що деформований виріб з такого матеріалу при нагріванні до певної температури повертається до своєї первісної форми . Це пов’язано з тим , що дані сплави мають особливу внутрішню структуру під назвою мартенсит , що володіє властивістю термопружності . У деформованих частинах структури виникають внутрішні напруження , які прагнуть повернути структуру в початковий стан. Матеріали з пам’яттю форми знайшли широке застосування у виробництві — наприклад , для з’єднувальних втулок , які при дуже низькій температурі стискаються , а при кімнатній — розпрямляються, формуючи з’єднання набагато надійніше зварювання. 

Відчайдушні вчені


   Цікаві факти про вчених-фізиків можуть бути не тільки цікавими, але й розповідати про їх самовідданості і відданості улюбленій справі. Під час вивчення електричної дуги фізик Василь Петров видалив верхній шар шкіри на кінчиках пальців, щоб відчувати слабкі струми.    А Ісаак Ньютон ввів у власне око зонд, щоб зрозуміти природу зору.   Свою здогадку про те, що ми бачимо  через тиск світла на сітківку ока, він зміг перевірити наступним чином: вирізавши зі слонової кістки тонкий випуклий зонд, запустив його собі в око і натиснув ним на задню сторону очного яблука. Кольорові спалахи та круги , які виникли під час експеременту тільки підтвердили гіпотезу вченого.

Висота Ейфелевої вежі


Яка точна висота Ейфелевої вежі? А це залежить від погоди! Справа в тому, що висота вежі коливається на цілих 12 сантиметрів. Це відбувається від того, що в жарку сонячну погоду будова нагрівається, і температура балок може доходити до 40 градусів за Цельсієм. А як відомо, речовини можуть розширюватися під впливом високої температури.

Пташки на дроті


Ви помічали, що птахи люблять сидіти на проводах? Але чому ж вони не гинуть від удару струмом? Вся справа в тому, що тіло – не дуже хороший провідник. Пташині лапи створюють паралельне з’єднання, через яке протікає малий струм. Електрика воліє провід, який є кращим провідником. Але варто птиці торкнутися ще якогось елемента, наприклад, заземленою опори, як електрика спрямовується через її тіло, приводячи до загибелі.

Експерименти на людях


В 1746 році французький фізик і, за сумісництвом, священик Жан-Антуан Нолле досліджував природу електричного струму. Вчений вирішив дізнатися, яка швидкість електричного струму. Ось тільки як це зробити в умовах монастиря…
Фізик запросив на експеримент 200 ченців, поєднав їх з допомогою залізних дротів і розрядив у бідолах батарею з недавно винайдених лейденських банок (вони є першими конденсаторами). Всі ченці відреагували на удар одночасно, і це дало зрозуміти, що швидкість струму надзвичайно висока.

Скотч


Навряд чи ви розмотували скотч у вакуумі, але вчені у своїх лабораторіях це зробили. І з’ясували, що при розмотуванні виникає видиме випромінювання і рентгенівське випромінювання. Потужність рентгенівського випромінювання така, що дозволяє навіть робити знімки частин тіла! А ось чому це відбувається – загадка. Подібний ефект можна спостерігати при руйнуванні асиметричних зв’язків у кристалі. Але ось невдача – ніякої кристалічної структури в скотчі немає. Так що вченим доведеться придумати інше пояснення. Не варто побоюватися розмотувати скотч у домашніх умовах – у повітрі ніякого випромінювання не відбувається.

Немає коментарів:

Дописати коментар